Skrzaty – styczeń

Tematyka tygodnia:
1.Zegary i kalendarze.
2.Coraz bliżej gwiazd.
3.Serce dla babci i dziadka.

1. Za zimową szybą.
  2. Kim będę? „Lepimy bałwana”
    Wiersz Tadeusza Kubiaka

Od samego rana lepimy,
lepimy bałwana.
Nos ma z marchwi, wielki,
oczy – dwa węgielki.
Co to? Jaś ze Zbyszkiem
niosą jeszcze miskę!
No i patrzcie – oto
bałwan w kapeluszu!
Teraz już mu śnieżek
nie zaprószy uszu.

„Kiedy babcia była mała”
Piosenka: muz. i sł. K. Bożek – Słowik

Kiedy babcia była mała
To sukienkę i fartuszek krótki miała.
Małe nóżki, chude rączki,
i lubiła jeść cukierki oraz pączki.

I co, i co, że babcia nam urosła,
że lat ma trochę więcej niż ja i brat i siostra.
I co, i co to ważne, że mam babcię,
że bardzo kocham ją
i śpiewać lubię z nią.

A gdy dziadek był malutki.
To nie nosił adidasów tylko butki.
Nie miał wąsów ani brody
no i nie chciał jeść marchewki, tylko lody.

I co, i co, że dziadek urósł trochę,
że lat ma trochę więcej
niż dwa plus trzy plus osiem.
I co, i co, to ważne, że mam dziadka,
że bardzo kocham go
i lat mu życzę sto.

Dawno temu babcia z dziadkiem
w piaskownicy się kłócili o łopatkę.
Dziś na spacer idą sobie,
a gdy wrócą ja im kawę dobrą zrobię.

I co, i co, że trochę nam urośli,
że nie są dzieciakami,
że ważni z nich dorośli.
I co, i co, to ważne że są z nami,
niech żyją długi czas
i zawsze lubią nas.

• 03.01.2024.„Piękna i Bestia” – wyjazd na spektakl do Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” w wykonaniu artystów Teatru Polskiego Kultura z Łodzi.
  • „Góra grosza” – kontynuacja ogólnopolskiej akcji charytatywnej.
  • „Ekoprzedszkolaki – to właśnie my” – realizacja piątego zadania z ogólnopolskiego projektu w ramach współpracy                             z Przedszkolem nr 1 im. Chatka Puchatka z Trzemeszna i czasopisma „Bliżej Przedszkola”.
  • 10.01.2024. – Bal karnawałowy.
  • 12.01.2024. – „Bombka na świąteczną choinkę śMietka” –  rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez                                                PZO SP. z o.o.  w Gliwicach.
  • 12.01.2024. – „Cała Polska czyta dzieciom” – spotkanie z panią Krystyną babcią Tymka.
  •  „Bezpieczna Zima” – spotkanie ze Strażą Miejską w Gliwicach – zapoznanie z zasadami bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. (data spotkania zostanie ustalona zgodnie z harmonogramem pracy Straży Miejskiej).
  • 18.01.2024. „Witamy miłych gości w przedszkolu” – uroczystość w grupie z okazji Dnia Babci i Dziadka.
  • 24.01.2024. „Bezpieczne ferie z Krokodylkiem Tirkiem” – utrwalenie zasad dotyczących bezpiecznych zabaw zimowych.
  • 26.01.2024. „Rosnę z matematyką” – rozpoczęcie programu edukacyjnego Fundacji mBanku.
  • 29.01.2024. „Kim będę?” – zapoznanie z wybranymi zawodami budzącymi zainteresowanie dzieci – realizacja projektu „Preorientacja zawodowa w przedszkolu”.
  • 30.01.2024. „Dbamy o zęby” – realizacja programu „Dziel się Uśmiechem” – omówienie czterech kluczowych kroków, dzięki którym zęby będą zdrowe, poznanie zasad prawidłowego i skutecznego szczotkowania zębów.
  • „Bór i Gaik w zimowej szacie” wg J.M. Czarneckiego – wprowadzenie dzieci w świat zimowej przyrody.

W każdy piątek – „Gimnastyka buzi i języka”- zabawy logopedyczne ćwiczące oddech, sprawność narządów mowy i prawidłową wymowę oraz zajęcia sportowe z trenerem z Klubu APG w Gliwicach.